Chrániče výrazně omezí oděrky, odřeniny a zlomeniny vzniklé při pádu z kola. Holdujete-li extrémním terénům, agresivní jízdě ve skateparcích, sjíždění kopců ve vysoké rychlosti, akrobacii nebo předvádění triků na BMX, jsou chrániče kolen, holení a rukou nezbytností, která Vám může zachránit život.
Páteřáky neboli chrániče páteře společně s helmou budou vždy věrnými ochránci.
Kromě helmy a ochranných rukavic vám při enduro jízdě na kole nesmí chybět chrániče. Zaměřte se na výběr vhodných cyklo chráničů podle stylu jízdy a terénu, který zdoláváte na svém MTB nebo při dirt jumpu. Chrániče na kolo by vás neměly tlačit, ale nesmí naopak sjíždět. Zohledněte také následující parametry
Kvalitní chrániče kolen na kolo se vyrábí z aktivní pěny EVA, D30, VPD a další. Na přední straně mají silnou plastovou skořepinu proti odření, zadní část se díky neoprenu a síťovině hezky přizpůsobí ohybu vaší nohy. Chrániče na holeně ochrání vaše nohy po celé délce od kolenou.
Volte chrániče s pohodlným systémem zapínání, to znamená ty, které díky popruhům navléknete i přes botu. U chráničů páteře na kolo oceníte různé přezky a plastové spony, díky kterým si páteřák nandáte jako batoh.
Při fyzicky náročné jízdě se bude hodit odvětrávání, které zajistí maximálně prodyšný materiál. Kvalitní chrániče mají tzv. perforování (děrování). Bezpečnost U chráničů zkontrolujte štítky, zda obsahují informaci o normě ČSN EN 1621-2, která zaručuje splnění bezpečnostních podmínek pro prodej chráničů v České republice. To stejné platí pro dětské chrániče na kolo.
Při sjezdu náročných trailů můžete strávit v chráničích i několik hodin, takže čím lehčí pořídíte, tím pohodlněji se budete cítit. S tíhou si můžete pohrát v rámci výběru páteřáku na kolo, kdy některé z nich obepínají i hruď a ramena. Pro menší sjezdaře zvolte speciální, lehčí dětský páteřák.