Jak vybrat lyže
Když si vybíráte lyže, je potřeba se na koupi podívat hned z několika pohledů. Není to malá investice a každý detail může ovlivnit finální požitek z jízdy. Buďte k sobě při výběru upřímní, pravdivě zhodnoťte, jaké máte dovednosti a jestli opravdu plánujete lyžovat tak často, jaký je váš předpoklad. Hraje to velkou roli. Mezi další otázky se řadí také: Chci se v lyžování zlepšovat s cílem závodit? Nebo mi stačí se naučit dobře lyžovat jen tak, abych si každou zimu užila volný víkend na sjezdovce? Druhů lyží je mnoho a každé jsou určené pro jiný typ lyžaře, ačkoliv rozdíl může být jen v malém detailu. Na prvním místě v naší nabídce, jsou lyže Lusti, které jsou bohatě zastoupeny u každého typu lyží, které budeme zmiňovat. Pojďme se na to kouknout podrobněji.
Je tady pár kritérií, které je vhodné zvolit. Je celkem jedno čím začneme, hlavní je se najít v té správné škatulce. Jako první můžeme zmínit například úroveň dovedností.
Dovednosti, výkonnost
Zde je to jednoduché. Pro začátečníky se hodí trochu jiné lyže než pro závodníky, či už pokročilého lyžaře, který to umí rozjet. Pro začátečníka jsou vhodné spíše měkčí a lehčí lyže, které se budou snadno ovládat a ustojíte na nich i nějaké ty začátečnické chyby. Čím je lyžař zdatnější, tím tvrdší lyže budou a bude přibývat také váha. S těmito přibývajícími hodnotami je potřeba mít o to lepší techniku i fyzickou zdatnost.
Podle výkonnosti potom dělíme lyže na :
Rekreační lyže
ty jsou pro začátečníky a příležitostné lyžaře, kteří tento sport mají jako zimního koníčka a nemají velké ambice. Jsou skvělé pro klidnou pomalejší jízdu. Díky jádru z kompozitových materiálů jsou snadno ovladatelné a velmi lehké a měkké. Rekreační lyže se hodí zejména na upravené sjezdovky,
Rekreační lyže Lusti BCT velmi dobře podrží při rychlých carvingových obloucích, dovolí i jízdu smýkanými oblouky.
Sportovní lyže
ty nasazují rychlejší lyžaři, kteří mají rádi adrenalin a třeba se chtějí i zlepšovat s cílem dostat se na závodní úroveň. Proto je žádoucí, aby lyže měla pevnější jádro – zpravidla dřevěné, které se ještě může vyztužit dalšími materiály. Sportovní lyže podpoří lyžaře při rychlé jízdě a zároveň i při menších chybách v technice sjezdu,
Sportovní lyže Lusti RCT je mimořádně hravá a obratná lyže, která lyžaře nutí k čistě vyjetým kratším obloukům ve střední rychlosti.
Závodní lyže
takové lyže už vyžadují skvělou techniku, fyzickou zdatnost a chyby v tomto případě často končí pády. Na těchto lyžích se už jezdí rychle a agresivně. Lyže jsou velmi tvrdé a také o dost těžší. Závodní lyže musí splňovat velmi přísná kritéria, ale pro mimozávodní účely se dají pořídit také tzv. komerční závodní lyže, které nesplňují přísná kritéria, ale pořád mají skvělé jízdní vlastnosti.
Konstrukce závodní lyže Lusti JRT SL předurčuje lyže k vynikajícím výkonům na závodních tratích.
Podle toho, jaký styl jízdy preferujeme a na jaký povrch se chceme vydat lyžovat, lyže rozdělujeme také na lyže na sjezdovku, na oblasti mimo sjezdovku se hodí skialpinistické lyže a také freeride nebo freestyle lyže.
Sjezdové lyže
Takové lyže ještě dělíme podle toho, jak velký poloměr oblouku při správných podmínkách vyjedou. Odborně se tato hodnota nazývá rádius a je vyjádřena v metrech. Menší oblouky s průměrem 11-13 metrů mají slalomové lyže, větší oblouky s radiusem přes 15 m, nejčastěji 17-20 metrů vyjíždějí tzv. obřačky. Aby mohl lyžař rychle střídat oblouky a dělat kličky, mívají sjezdové lyže užší střed.
Z konceptu sjezdových lyží vznikly také crossové modely, které si ale poradí s horším povrchem, který je už značně rozjetý a jsou přizpůsobené i chvilkovým vyjížďkám mimo upravený povrch. Právě proto mají měkčí špičku, která mírní vibrace způsobené horším povrchem.
All round/all mountain
Je možné je najít také pod názvem skialpinistické lyže. Vyrábí se pro začátečníky i pokročilé a jejich rozdíl tkví v šířce středu, která je přibližně 70-80 mm a tak poskytují podporu i v horším terénu. Jsou zároveň měkčí a vyjíždí středně velké oblouky se střední rychlostí. Jsou univerzální z každého pohledu.
Lusti Tour jsou univerzální skialpinistické lyže v capovém provedení s celodřevěným rámem.
Freeride, Freestyle
Freeride modely jsou přizpůsobené pro sjezd ve volném terénu, kde je hluboký sníh a nerovnosti. Stabilitu zajišťuje nejen šířka, ale i délka lyže, díky které se neboří do hlubokého sněhu. Zvednutá špička i pata naopak pomáhá vyplout z hloubky sněhu nahoru. Jsou velmi pevné, odolné a na upravené sjezdovce byste si je asi moc neužili. Freestyle lyže mají posunuté těžiště, protože se předpokládá, že s nimi lyžař bude provádět nejrůznější triky a skoky ve snowparku a je nutné lyže ovládat, i když se jimi zrovna nedotýkáte pevné země. Zvednutá patka také umožňuje jízdu pozadu.
Freeride lyže Lusti jsou skvělou volbou na lyžování v terénu.
Tak teď, když už víte, jaký typ lyží si pořídit, je nutné před koupí zohlednit také další parametry, jako je délka a šířka lyží, kterou zjistíte velmi snadno podle své výšky a hmotnosti. Pro lehčího rekreačního lyžaře jsou vhodnější kratší a lehčí lyže, protože přenáší menší sílu. Těžší lyžař působí větší silou, proto jsou vhodnější tvrdší, delší lyže se sendvičovou konstrukcí. Přehledné tabulky vám napoví, jakou délku a šířku středu zvolit.
Šířka středu lyží
Délka lyží
Odvíjí se od postavy, hmotnosti a také stylu jízdy. Pro jízdu s kratšími oblouky jsou lepší kratší lyže, pro delší oblouk jsou vhodnější delší lyže. Následující tabulka vám napoví přibližné údaje. Doporučujeme se ale před nákupem poradit s naším týmem.
Výběr dámských a dětských lyží
Trochu jinak se ještě můžeme rozhodovat, když vybíráme lyže pro ženu a také pro dítě. Kromě toho, že jsou lyže pro ženy a děti mnohem propracovanější, co se týče designu, mají i mírné změny v dalších parametrech.
Dámské lyže a dětské lyže jsou měkčí a také lehčí díky odlehčenému jádru. Někdy mívají i širší špičku, která zajistí jednodušší zahájení oblouku. Vázání může být posunuté mírně dopředu, čímž se upraví i těžiště a lyže jsou pak lépe ovladatelné.
Dětské lyže Lusti JCT se vyznačuje minimální podélnou tuhostí, aby i lehké děti byly schopné prohnout lyži i v malých rychlostech.
Nezapomeňte také na kvalitní lyžařské helmy pro dospělé a dětské lyžařské helmy. Ať už jezdíte sebeopatrněji, nikdy nevíte, zda nebude mít problémy jiný lyžař ve vašem okolí. Ke střetu pak může dojít ne vaší vinou. Pro děti doporučujeme pořídit také dětské chrániče a páteřáky, které chrání záda dítěte a podporuje páteř ve správné pozici.
Koupit lyže, nebo si je půjčit?
Jdete lyžovat poprvé a nevíte, zda vás tento sport bude bavit? Jezdíte na hory lyžovat jen příležitostně a mnoho času na kopci netrávíte? Pro takové případy vám doporučujeme naši půjčovnu lyží, ve které si můžete půjčit kvalitní lyžařské vybavení na pár dní i na celou sezonu za super ceny.
V případě, že jste lyžování propadli a vyjíždíte lyžovat mnohokrát za zimní sezónu, vám nabízíme kvalitní sortiment kompletního vybavení. Nabídce dominují lyže Lusti. Tuto českou značku jsme si oblíbili pro její vysokou kvalitu a zároveň rozumnou cenu. Pro naše registrované zákazníky nabízíme lyže Lusti se slevou. Navíc si je u nás můžete před koupí vyzkoušet přímo na sjezdovce. Pořízení lyží není levnou záležitostí, proto vybrané lyže nemusíte platit hned. Jednoduše si je vezměte na splátky, ať si můžete bez starostí užívat zimní lyžování.
V případě koupě nových lyží nezapomeňte na příslušenství nejen pro sebe, ale i pro lyže. Máme na mysli například vaky na lyže, díky kterým je přepravíte bez poškození. Další doplňky, na které byste neměli zapomenout, jsou boty na lyže, lyžařské vázání. Hodit se vám budou také lyžařské hole speciální lyžařské brýle. Pokud si s výběrem nejste jisti, neváhejte nás kontaktovat.
Lyžařská výbava je obsáhlá, ale stojí za to si ji pořídit. Lyžování je oprávněně velmi oblíbeným sportem. Adrenalin v krásné přírodě uvolní vaše tělo i mysl a v horském prostředí běžné starosti hodíte za hlavu.
Pokud nevíte kam na lyže vyrazit, zkuste navštívit také tento článek o nejlepších českých skiareálech.