Jak vybrat horské kolo

Horská kola jsou stvořená pro jízdu v náročnějším, nezpevněném terénu mimo běžné komunikace. Hodí se hlavně pro jízdu na polních a lesních cestách. Horské kolo musí splňovat několik vlastností, které vám poskytnou jistotu, bezpečí a dobrý pocit z jízdy. Při jízdě byste měli mít plnou kontrolu nad kolem, musí být tedy dobře ovladatelné. Co je ještě důležitější, horské kolo musí být odolné, aby zvládlo jízdu v náročných terénech.
Před koupí horského kola, také označované jako MTB kola, zákazník zpravidla řeší:

  • zda preferuje celoodpružená horská kola nebo pevná horská kola,
  • volí velikost kola a také rámu,
  • finálně se vybere kolo, odpovídající jeho potřebám.

 

Pevné nebo celoodpružené?

Systém odpružení je u horského kola jedna z nejdůležitějších částí. Pevné horské kolo – tzv. „hardtail“ má odpruženou pouze vidlici a zadní část horského kola zůstává pevná. Výhodou je hlavně nízká hmotnost horského kola a také nižší cena.

 

Pánské horské kolo pevné Ghost Tacana 1Pánské horské kolo pevné Ghost Tacana 1

 

 

Full“ – označuje celoodpružené horské kolo, které má odpruženou i zadní část. Na celoodpruženém horském kole pocítíte větší pohodlí, zdoláte náročnější terén a určitě pocítíte i zvýšení efektivity při výjezdech. Nevýhodou může být pro někoho vyšší cena.

 

Pánské horské kolo celoodpružené Scott Spark 960
Pánské horské kolo celoodpružené Scott Spark 960

 


26"; 27,5" nebo 29"?

Každá velikost má své výhody. Řekněme si, jaké mezi ně patří. Horská kola 26“ se mohou pyšnit rychlejší akcelerací, jsou čilejší a lépe se ovládají. Horská kola 29“ a horská kola 27,5“ si lépe udržují rychlost, překážky jsou s nimi lépe zdolatelné a při jízdě na asfaltu se mohou rovnat i s krosovými koly. Chvályhodná trakce 29“ kola vás podrží při jízdě do kopce. 29 palcová kola pořídíte i v menších velikostech rámu. Určitě neplatí, že se 29“ kola hodí pouze pro vysoké lidi. S velikostí 29 palců si dnes pořídíte i dámská horská kola.


Dámské horské kolo pevné Scott Contessa Scale 730

Dámské horské kolo pevné Scott Contessa Scale 730

 

Jakou výšku rámu potřebujete?

Výška rámu se odvíjí od vaší postavy, respektive od toho, jak jste vysocí. Z přehledné tabulky můžete vyčíst přibližné údaje, které vám napoví, jak velký rám by vám mohl padnout.

 

 

Jaký jste cyklista?

Pokud si na kolo sednete párkrát za léto, když je hezky a jedete se projet s přáteli, postačí vám rekreační horské kolo, které není cenově náročné a svou geometrií a provedením vám poskytne na klidnějších vyjížďkách pohodlný vzpřímený sed. Pravidelné vyjížďky, rychlá jízda a třeba i nějaký ten lehčí závod, to jsou znaky cyklisty, který potřebuje sportovní horské kolo. Vyniká lehčím rámem a pro lepší výkon geometrie kola poskytuje položenější sed.
Pro závodníky celým srdcem a adrenalinové nadšence jsou zde závodní horská kola, která splňují ty nejnáročnější podmínky. Rámy těchto kol jsou z odlehčeného hliníku nebo karbonu, jsou tedy velmi lehounká a provedení kola jezdci poskytuje velmi nízko položený sed. Velmi oblíbená jsou horská kola Ghost nebo horská kola Scott, u kterých si vybere každý jezdec. Rozpětí ceny a kvality nabízí horská kola rekreační, sportovní i závodní, dámská i pánská horská kola. A pokud byste rádi zasvětili i své malé ratolesti do světa horských kol, dětská horská kola jsou pro ně ideální pro úspěšný start.

Rádi Vám s výběrem horského kola poradíme v naší prodejně v Kadani. Dáme dohromady všechny vaše požadavky, cenové rozpětí a společně vybereme to pravé horské kolo právě pro vás nebo vaše dítě. Pokud si při výběru v našem e-shopu nebudete vědět s něčím rady, neváhejte nás kontaktovat.

 

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všeNepovolovat cookies