Jak vybrat správnou velikost kola?

  


Zvolit tu správnou velikost kola je alfou a omegou vašeho následného prožitku z jízdy. Jedná se o jeden z předních a nejdůležitějších parametrů, na který byste měli brát zřetel při výběru nového jízdního kola.  Výběrem té správné velikosti kola, předejdete následným možným potížím, jako jsou bolesti zad, krční páteře či nejrůznějších kloubů vašeho těla.

 

 

 


VELIKOST RÁMU PODLE VÝŠKY POSTAVY

 


Velikost rámu je nejčastěji udávána v palcích, například čísly „15“, „17“, atd. Také se ale velice často můžeme setkat s označením písmeny, například „S“, „M“, apod.  U silničních kol, se obvykle velikost kola udává v centimetrech, například čísly „54“, „56“, apod. Pokud však chcete velikost kola vybrat stoprocentně správně, tak rozhodně neváhejte nahlédnout do naší vypracované tabulky velikostí, která vám napoví, jak správně vybrat velikost kola.

 

V ideálním případě je samozřejmě nejlepší volbou navštívit prodejnu osobně a vybrané kolo si vyzkoušet, jelikož tabulkové označení je pouze orientační a může se dle jednotlivých značek lišit.

 

 

 

 

Každá značka totiž většinou disponuje trošku odlišnou geometrií svých kol a i tedy rámu samotného.

 

 

 

JAK VYBRAT SPRÁVNĚ VELIKOST DĚTSKÉHO KOLA?             

 

Co se dětského kola týče, neměli byste nikdy volit velikost větší, než vašemu dítěti opravdu sedí.  Tato rada se sice možná jeví jako hloupá, když dítě stále roste a vy mu samozřejmě nechcete rok co rok pořizovat nové kolo. Ale větší kolo než by měl mít, mu opravdu může způsobit zbytečné problémy s ovládáním a jízdu akorát znechutit. Správnou velikost u dětského kola poznáme tak, že dítě stojí obkročmo nad horní rámovou trubkou a má od rozkroku k rámu cca 7 cm (na pěst) volného místa. Samozřejmě dalším ukazatelem je, aby dítě dosáhlo bez problémů ze sedla na řídítka či pak nohami na pedály, případně u menších kol přímo na zem. Většinou se u dětí začíná na odrážedle a postupuje se napříč velikostmi od „12“-„24“, případně až „26“, nebo „27,5“, kde vždy záleží na výšce postavy. Pro snadnější orientaci jednotlivými velikostmi, jsem si pro vás dovolil připravit následující tabulku, která vám s tím jistě znatelně pomůže.

 

 

 

 

JAK SPRÁVNĚ ZVOLIT VELIKOST KOL?
 

 

V dalším bodě se detailněji podíváme na to, jakou ideálně zvolit velikost kol.

 

V minulých letech jsme mohli zaznamenat razantní změnu co se velikosti zapletených kol týče. Na výběr dnes pravděpodobně dostanete pouze ze dvou nejrozšířenějších a zároveň tedy nejprodávanějších rozměrů. Prvním z nich je velikost „29“, tato velikost se udává v palcích a kola této velikosti ocení výhradně páni, případně i ženy vyšší postavy. Kola o velikosti „27,5“ jsou poté výhradně oblíbené v ženském odvětví, jelikož ideálně vyhovují jejich vzrůstu. Samozřejmě je stále možné narazit i na kola o velikosti „26“, ale tyto kola se již spíše přesunuli do dětského odvětví, stejně jako některá kola o velikosti „27,5“.

 

 

 

 

FINÁLNÍ ROZUZLENÍ VÝBĚRU VELIKOSTI KOL

 

Nicméně pokud stále váháte a nemůžete se rozhodnout pro jakou velikost byste měli býti přikloněni, dovolím si vám poskytnout malou radu. Pokud jste například vzrůstu okolo 175 cm či více, rozhodně bych volil velikost kol „29“. Kolo o velikosti „29“ má výrazně lepší jízdní vlastnosti co se týče rychlosti, díky svému většímu průměru lépe jede. Také překonává daleko lépe nerovnosti či možné překážky. 
 

 

Pokud jste však nižší postavy a zároveň se s kolem chystáte na nějaké horské radovánky ve stylu ostrých zatáček, menších-případně i větších skoků, doporučil bych vám velikost „27,5“. Takové kolo je výrazně obratnější a hravější, což v terénu opravdu oceníte. S menší postavou a koly „29“ byste se jednoduše v takovém terénu akorát natrápily a pořádně si to neužili.

 

Vybrat tu správnou velikost kola se tedy může jevit jako oříšek, ale pevně věřím, že mé doporučení vám výrazně usnadní vaše rozhodování a pomůže při výběru toho pravého. A vy si tak třeba právě u nás vyberete to pravé kolo ideálně pro vás.

 

Pokud však stále váháte a nevíte si rady, neváhejte nás kontaktovat na tel. čísle (+420) 725 386 791, či osobně navštívit naši prodejnu na adrese NEVIX CYKLOSPORT, GOLOVINOVA 1340, 43201 KADAŇ.  Kde vám s výběrem velice rád pomohu já osobně, či některý mých zkušených kolegů.

 

 

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všeNepovolovat cookies