Vážení zákazníci, servis lyží UKONČEN !

Otevírací doba během Velikonoc - od 29.03. do 01.04.2024 ZAVŘENO !

Děkujeme za pochopení Váš Nevix

Jak vybrat helmu na kolo

 

 

 

Cyklistická přilba je velmi důležitým doplňkem cyklisty. Cyklisté mladší 18 let musí přilbu nosit povinně. Svou bezpečnost by ale neměli podceňovat ani starší cyklisti. Často na kole jedeme rychlostí, při níž jsou pády či střety velmi nebezpečné a mohou mít vážné, až smrtelné následky.
Při výběru cyklistické přilby bychom měli věnovat pozornost několika parametrům, aby nám helma poskytovala dostatečnou ochranu
a také pohodlí.

 

1. Kategorie přilby

Podle toho, kde a jak jezdíte, je na místě používat i přilbu vhodnou na tento druh cyklistiky. Je v nich totiž velký rozdíl.
Existují přilby:

  • silniční,
  • městské,
  • MTB,
  • BMX,
  • sjezdové a freeride,
  • ostatní speciální.

Samozřejmě pak helmy ještě dělíme na:

  • dětské,
  • dámské,
  • pánské, příp. unisex.

DĚTSKÉ HELMY :

 

         

 

2. Správná velikost

Je nutné, aby helma padla jako ulitá. Většinou jsou cyklistické helmy opatřeny systémem, kterým regulujete velikost v rozpětí cca 4 centimetrů. Výjimkou jsou BMX nebo sjezdové helmy, které mohou mít pevnou velikost. Také u některých modelů dětské helmy na kolo se můžete setkat s provedením, které neumožňuje regulovat velikost, ale helma se díky elastickým částem přizpůsobí hlavě dítěte. Helma by měla na hlavě držet i v momentě, kdy zahýbete hlavou dopředu i dozadu a máte rozepnutý řemínek.
Helmu nasazujeme tak aby byla vodorovně, přibližně v polovině čela. Je také důležité správné nastavení řemínků. Řemínky by se měly spojovat pod uchem, ale uší by se dotýkat neměly. Pokud by se dotýkaly, později by vás při jízdě mohli dřít. Když řemínky zapnete, neměly by se pod ně vejít více než dva prsty. Na druhou stranu určitě zapínání neutahujte moc. V určitých polohách hlavy by vás řemínky mohly stahovat.

3. Odvětrání helmy

Správné odvětrání helmy je při jízdě zásadní. V extrémních situacích totiž může dojít k přehřátí hlavy, zvlášť, když jedete dlouho na slunci. Výrobci dnes dodávají přilby s promyšleným systémem odvětrávání, kdy v přední části přilby chladný vzduch putuje skrze kanálky podél hlavy a vzadu je odváděn ven.
Většinou jsou nejlépe odvětrávány silniční a MTB helmy. BMX, sjezdové a freeride helmy jsou kvůli robustnějšímu provedení a nárokům na design odvětrávány méně. Zde je důležitá hlavně bezpečnost, protože sjezdová a freeride cyklistika se jezdí v těžkém terénu, kde mohou mít pády fatální následky. Proto je zde odvětrávání odsunuto do pozadí.

 

 

 

 

Největší míru odvětrávání poskytují silniční a MTB helmy.

4. Bezpečnost

Ačkoliv nás nízké ceny cyklistických přileb někdy lákají, nikdy v zájmu své bezpečnosti nekupujte přilbu bez certifikací, které potvrzují, že je přilba bezpečná a ochrání nás v situacích, kdy to potřebujeme. Cyklistická přilba by měla splňovat normu ČSN EN 1078. Také se můžete setkat s dalšími certifikáty, které jsou již zahraniční. Například AS/NZS, CPSC, SNELL B90A a CE. Pokud má helma některou z těchto certifikací, bude takto označena přímo na přilbě.

5. Provedení helmy a její výbava

Dnešní technologie dovolují vyrábět přilby tak, aby byly lehké, ale zároveň velmi pevné. Daří se to například díky technologii in-mold, kdy se přilba vyrábí vstřikování expandované polyesterové pěny do tvrdé formy. Větší kvality a pevnosti výrobci dosahují také tím, že vyztuží přilbu pleteninou, nejčastěji z karbonu, kevlaru či hliníku. Špičkové materiály a technologie při výrobě cyklistické helmy používá například značka Specialized nebo Giro.
Při večerní jízdě se budou hodit světla na kolo, která se dá na přilbu připevnit. Některé modely se již s blikačkou prodávají.

6. Váha helmy

Platí, že čím lehčí přilba, tím lépe pro naše pohodlí, ale vždy raději upřednostněte bezpečnost před váhou. Výrobcům se dnes již daří díky pevným, ale lehkým materiálům vyrábět velice lehké přilby. Pokud ale víte, že se s kolem vydáte občas i do horšího terénu, kde se potkáte s prudkými kopci a kameny, váhu helmy odsuňte za bezpečnost. BMX a zvláště sjezdové přilby jsou mnohem větší a těžší, protože chrání větší část hlavy.

 



Většinou mezi velmi lehké přilby patří ty silniční a MTB.
BMX a sjezdové helmy mají větší váhu, pořád jsou ale pocitově velmi lehké. K cyklistice se pojí spousta další výbavy, která vás nejen ochrání, ale taky se s ní při jízdě cítíte pohodlněji. Máme na mysli například pohodlné oblečení na kolo, kvalitní cyklistické tretry a doplňky jako jsou rukavice či batohy. Pokud si s výběrem nebudete vědět rady, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám pomůžeme. Váš tým Nevix

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všeNepovolovat cookies