Vážení zákazníci, servis lyží UKONČEN !

Otevírací doba během Velikonoc - od 29.03. do 01.04.2024 ZAVŘENO !

Děkujeme za pochopení Váš Nevix

Jak se správně obléct na kolo

Rady pro každé roční období

Ačkoliv se odpovědi můžou lišit, existuje pár pravidel, jak se správně obléct na kolo. Nejen profesionální sportovci, ale i příležitostní cyklisti budou otázku oblečení řešit. Má totiž přímý vliv na pohodlí při jízdě. Díky správnému oblečení se vyhnete prochladnutí i přehřátí. Stačí jen vědět, jak na to.

Pár pevných zásad:

  • Vždy je lepší se obléct více než méně.
  • Nenosit přilbu z důvodu, že je v ní horkou, je hloupost. Správně odvětrávaná přilba zajistí ventilaci a určitě nehrozí přehřátí hlavy. V letních extrémních teplotách si můžete namočit hlavu nebo pod přilbu dát mokrý šátek.
  • Rukavice by měl cyklista mít za jakékoli situace.
  • Nejdůležitější je první vrstva na těle. Na té si dejte opravdu záležet.
  • Zásadní také je, zjistit si předpověď teplot, srážek a průběžně sledovat vývoj. Kdo je připraven, není překvapen!

Některým materiálům se vyhněte

Například bavlna nebo vlna. Té se při oblékání na kolo určitě vyhněte, a to i v zimě. Oblečení na kolo musí být prodyšné, proto jsou určitě lepší funkční materiály z umělých vláken. Nemělo by pot sát, ale odvádět od těla ven. Pokud zmoknete, rychleschnoucí materiál se hodí. Jedinou výjimkou je vlna merino, ta vyniká tepelnou izolací, prodyšností i snadnou údržbou.

 

Jak oblečení vrstvit?

Cyklistické oblečení má velkou výhodu v tom, že se dá přidávat po částech. K tričku a kraťasům si během teplého dne v podvečer bleskurychle nasadíte návleky na ruce nebo na nohy. Naopak v momentě, kdy se opět oteplí je jednoduše stáhnete.

 

 

Důležité je udržet v teple hlavně klouby. Právě ty při chladných, dlouhých jízdách trpí. Zároveň berte v potaz, že vás jízda zahřeje a lepší je obléct si více tenčích vrstev než jednu hrubou. Raději nejdříve funkční tričko s návleky a vestou než jednu hrubší bundu, namísto kalhot raději zmíněné návleky apod. Teprve když toto nestačí, šáhněte po sportovním termo oblečení.

 

 

Jeden významný výrobce sportovního oblečení měl slogan:Neexistuje špatné počasí, ale špatně oblečený sportovec. A na tom je kus pravdy.

 

 

Jaro + podzim

Jaro je o trochu chladnější než podzim. Země je čerstvě rozmrzlá, a ještě se nestačila prohřát. I přesto je oblékání na kolo v těchto dvou obdobích podobné. S jarem a podzimem se vyskytují nejen jasné dny plné slunce, ale také deště, chladný silnější vítr, mlhy, a hlavně podstatné teplotní rozdíly. A na to všechno se dá připravit s relativně malými nároky na místo, protože toho je na kole docela málo.

Základem je první vrstva z funkčního materiálu, který odvádí vlhkost od těla ven. Je prodyšný tak akorát na to, aby odvedl přebytečné teplo, ale ve správných chvílích i zahřál. Samozřejmě máte na výběr tričko s dlouhým nebo krátkým rukávem. Co možná ale nevíte je, že tyto funkční materiály mají různou hřejivost. Komfortní teploty se tedy budou model od modelu lišit. Při výběru funkčního prádla vám ale rádi poradíme.

 

 

Na brzký podzim a pozdní jaro (+15 °C) pak stačí jako druhá vrstva dres s dlouhým rukávem. Co se týče nohou, i zde pod cyklistické kraťasy doporučujeme jednu vrstvu z funkčního prádla. Se snižující se teplotou (pod 15 °C) pak přidejte návleky na nohy a ruce. V opravdu chladných dnech (pod 10 °C) nasaďte tenčí vestu. Samozřejmostí je pláštěnka nebo nepromokavá tenčí bunda.

 

 

 

Léto

V létě si vystačíte s tenčími funkčními dresy, proti kapajícímu potu z hlavy pomůže šátek pod přilbou. Velkou službu udělají i prodyšné funkční ponožky a cyklistické rukavice na léto. Samozřejmostí jsou brýle, které stíní proti slunci a zároveň chrání oči před nečistotami, no a opět pláštěnka.

 

 

 

Zima

V zimě propojíme základní vrstvu, o které jsme si psali v odstavci jaro + podzim a připojíme další vrstvy. Na funkční první vrstvu (kraťasy a triko s dlouhým rukávem) nasadíme zateplené cyklistické kalhoty a zateplenou cyklistickou bundu, případně i vestu. Určitě oceníte zimní ponožky, pokud použijete letní tretry, „zateplit“ je můžete s návleky na tretry. V zimě doporučujeme prstové rukavice, zimomřivější si pod ně nasadí klasické pletené. Pod přilbu samozřejmě prodyšnou čepici. Někteří cyklisti v zimě nosí i kuklu, ale ta při hlubších teplotách pod nulou nemusí být příjemná, neboť zamrzá vlhkost, která se sráží u pusy vlivem dýchání.

 

 

 

 

Teď už víte, jak se obléct, abyste si jízdu užili v co největším pohodlí. Stačí vyrazit!

 

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všeNepovolovat cookies