Jak vybrat sedlo na kolo

Cyklistické sedlo – vztyčný bod jezdce a důležitá část kola. Sedíte-li na sedle, které nevyhovuje vaší stavbě těla, stylu jízdy nebo délce trati, snižuje se nejen komfort, ale hrozí i zdravotní problémy a nechuť k celému sportu. Přečtěte si, jaké sedlo vybrat, aby podpořilo váš výkon a splňovalo nároky na komfort.

Z čeho vlastně můžu vybírat?

Vybírat můžete sedla vyrobená na míru několika kritériím.

Při výrobě sedla se zohledňuje zejména:

  • pohlaví jezdce
  • typ kola
  • plánovaný počet najetých kilometrů

 

Pánské a dámské provedení cyklistického sedla

 

Dámské sedlo v porovnání s pánským je v zádní části širší a není tak dlouhé jako pánské. Pokud má výřezy, jsou jinak zkosené. Pánské sedlo má užší špičku, je delší a celkově užší.

 

K dispozici jsou samozřejmě také dětská sedla velikostně i tvarem uzpůsobená dětem.

 

dětké sedlo nakolo

Dětská sedla

 

Silniční, horské nebo rekreační sedlo na kolo

Silniční sedla jsou ze všech sedel nejsportovnější. Počítá se s aerodynamickým posedem jezdce a mnoha naježděnými kilometry. Sedlo je velmi lehké a méně polstrované.

Horská sedla musí být odolná proti oděru a dobře tlumit nárazy. Jezdec sedí vzpřímeněji, trasy jsou kratší, ale terénově náročnější.

Rekreační (turistická) sedla musí být v první řade komfortní. Proto bývají široká a více polstrovaná. Počítá se s jezdci, kteří najezdí menší počet kilometrů v různých terénech.

 

 

sedlo na silniční kolo specialized avatar comp gel 2017 sedlo na horské kolo Specializde henge comp 2017 sedlo na turistické kolo specialized expedition gel 2017

                                         Silniční sedlo                                                  Horské sedlo                                                                 Rekreační sedlo

 

 

Různé materiály propůjčují sedlu různé vlastnosti

Kostra sedla se vyrábí z nylonu plastu nebo karbonu. Chcete-li sedlo co nejlehčí, doporučujeme sedlo z karbonu. Kromě nízké hmotnosti také skvěle tlumí vibrace. Kromě tvaru sedla má na komfort vliv polstrování. Sportovní sedla nebývají moc polstrovaná, za to u rekreačních sedel je polstrování mnohem silnější. Setkat se můžete s polstrováním pěnovým nebo gelovým, které je velmi oblíbené. Gelové polstrování ale podstatně zvýší váhu sedla.

 

Ližiny sedla jsou nejčastěji z oceli, titanu nebo karbonu. Zvolený materiál má pak opět vliv nejen na váhu sedla, ale hlavně na schopnost pohlcovat vibrace. Nejlepší sedla mají ližiny z karbonu. Otvory v sedle mají za úkol omezit otlaky na kritických partiích rozkroku a usnadnit prokrvení této oblasti, a tedy přispět ke komfortu jezdce. Dalším benefitem je prodyšnost.

 

V nabídce jsou i různé šířky sedla od 13 do 19 cm podle toho, jak jsou od sebe jezdcovy sedací kosti. Ženy mývají zpravidla větší vzdálenost sedacích kostí, a to okolo 15,5 cm. U mužů to bývá většinou méně – stačí sedlo široké 14,3 cm. V domácích podmínkách si můžete přibližnou vzdálenost sedacích kostí změřit sami. Dejte si na židli např. karimatku nebo jiný materiál alespoň s minimální paměťovou schopností a posaďte se. Mírně se předkloňte a chvíli se nehýbejte. Když vstanete, rychle si zaznačte nejhlubší místa či malé důlky a změřte jejich vzdálenost.

 

Oblíbená sedla z e-shopu Nevix

Mezi oblíbené modely turistických sedel můžeme zařadit například sedlo Specialized BG Comfort Gel

.

 

 

Z horských sedel pro dámy doporučujeme Specialized Womens POWER PRO with MIMIC a pro pány například Specialized Bridge Sport.

Pánské horské sedlo specialized Bridge Sport

 

Ke špičce mezi sportovními sedly patří např. Specialized S-Works Phenom.

 

 

Sportovní sedlo na kolo Specialized S-Works Phenom

 

Doplňky k cyklistickému sedlu

Doplňky, které se hodí, nebo je dokonce i musíte na kole mít, můžete přikoupit rovnou při výběru sedla. Jde zejména o blikačky, které se umísťují nejčastěji právě pod sedlo. Někdy je blikačka připevněná na malé brašně pod sedlem. Do brašny se dává sada lepení a náhradní duše.

Dokoupit se zvlášť dají i gelové potahy změkčující sedlo.

 

Vybíráte-li cyklistické sedlo a nevíte si s něčím rady ? Neváhejte nás kontaktovat. Rádi poradíme.

 

 

 

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všeNepovolovat cookies