Jak se starat o kolo

Aby nám kolo dobře sloužilo, musíme se o něj náležitě starat. Koupě kola není malá investice a správnou a pravidelnou údržbou prodlužujeme jeho životnost. Zachováme tak i vlastnosti, díky kterým jezdíme lépe a bezpečněji. Pokud si koupíte kolo za několik desítek tisíc, neznamená to, že se o něj nemusíte starat; ba naopak – čím propracovanější a vybavenější kolo je, tím více péče mu musíte věnovat.

 

Pokud jste fanouškem cyklistiky, určitě víte, jak velký může být rozdíl mezi jízdou na kole, které je pravidelně servisované a jízdou na kole, které se po každé jízdě tak akorát schová do sklepa a občas ho trochu opláchneme. Pokud je kolo čisté, promazané a plně funkční, výlety jsou pak mnohem příjemnější. Zvláště v táhlých kopcích budete zpytovat svědomí, že jste péči o kolo nevěnovali větší pozornost a teď se vám šlape nějak ztuha a přehazovačka zlobí.

 

Jak často údržbu kola provádět?

 

Po zakoupení kola a jeho zajetí (po ujetých cca 100 km nebo po prvním měsíci od zakoupení) máte nárok na garanční prohlídku zdarma. Během prvních jízd je zcela běžné, že se povolí lanka, šroubky, matičky, sedne si výplet kola a podobně. Při garanční prohlídce se vše dotáhne a znovu seřídí.

 

Vášnivý cyklista bude každý týden a vždy po jízdě provádět minimálně kontrolu. Záleží ale, jak často a intenzivně kolo používáte. Poté je tady docela velké množství promazávání, seřizování, mytí nebo výměn, které se provádí v různých časových intervalech.

 

Seřizujeme, měníme, mažeme, kontrolujeme

Po každé jízdě bychom měli zkontrolovat

 • Stav plášťů
 • Vycentrování kol
 • Seřízení brzd

 

mtb pláště                                    silniční pláště

                                                    MTB pláště                                                                                      Silniční pláště

 

 

 

krosové pláště                                  dětské pláště

                                                   Krosové pláště                                                                                Dětské pláště

 

 

Každý týden doporučujeme provést:

 • Dotáhnutí čepů odpružení, třmenů a kotoučů (u kotoučových brzd)
 • Namazání řetězu a kluzáků odpružené vidlice
 • Kontrolu tlaku v pláštích

 

Po měsíci už je čas kolo pořádně umýt a vysušit. V čistém stavu si lépe ověříte, jak si vaše kolo vede, a navíc se moc neumažete. Hrubých nečistot na kole se zbavíme nejlépe hadicí s vodou, kde jsme schopni upravovat tlak vody. Nechceme totiž, aby se díky vysokému tlaku (např. při použití wapky) dostala voda do ložisek nábojů nebo do hlavového složení. Zbylé nečistoty už odstraníme mokrým smetáčkem, nebo hadříkem. Podrobněji se zaměřte hlavně na převodové mechanismy a řetěz. Ten snadno vyčistíte i ručně, kdy hadrem v ruce sevřete řetěz, který několikrát protočíte.

 

No a když už jsme si kolo vypucovali, rovnou promažeme čepy přehazovačky a přesmykače, případně i konce bowdenových kabelů. K dispozici jsou pro tyto účely speciální maziva a oleje. Také si zkontrolujeme:

 • Zda jsou dotažené všechny matice a šrouby (zámek sedla, představce, řídítka, rychloupínák, šroub sedlovky)
 • Stav lanek (řídících, brzdových,…)
 • Seřízení hlavového složení a nábojů kola
 • Zda nemáme vytahaný řetěz

 

Mazivo CERAMIC Wet Lube je speciální mazivo pro výkonnostní cyklistiku.

Chill Zone™ vám pomůže uvolnit zarostlou sedlovku z rámu, zarezlý šroub, srostlý závit nebo znovu rozhýbat starý rezatý řetěz.

Mazivo Stanchion Lube chrání a zajišťuje hladký chod vidlice. Použitelný i do bowdenů.

Cross Country Wet odolné mazivo do exrémních podmínek.

 

Po půl roce používání už bychom měli zvážit, zda není potřeba vyměnit brzdové špalíky, řetěz nebo brzdové destičky u kotoučových brzd. A opět promazávání - tentokrát si trochu maziva zaslouží hlavně čepy brzdových čelistí, lanka přehazovačky a přesmykače a také brzdová lanka. Možná je bude potřeba i seřídit.

 

Alespoň jednou za rok byste měli promazat:

 • Přední i zadní odpružení
 • Představec
 • Rychloupínáky a sedlovku
 • Závity a ložiska pedálů
 • Hlavové i středové složení
 • a taky náboje…

 

Servis kol od profesionálů

Je toho spousta, že? Nemáte na to čas? Vlastně nevíte, kde některé součástky jsou a jak je promazat či vyměnit? Nezoufejte! Nejen pro naše zákazníky provádíme kompletní servis kol od profíků. Jsme certifikovaným servisním centrem RockShox a nabízíme tři balíčky: malý, velký a generální servis, díky kterému vám bude vaše kolo sloužit dlouho a hlavně správně.

 

I když o své kolo pečujete vlastní silou, minimálně jednou za rok by se na něj měl podívat odborník. Dobrou příležitostí může být jaro, kdy probouzíte kolo ze „zimního spánku“. Budete tak mít jistotu, že si výlety užijete bez zbytečných zastávek a problémů.

 

Přijít k nám můžete i když vás trápí jen drobný problém, např. píchlá duše. Také odstraňujeme nechtěné cvakání, vrzání a podobné zvuky, které zpravidla indikují nějaký problém.

 

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všeNepovolovat cookies