Ve dnech 14.10. a 15.10.2024 nebude možné expedovat zboží z e-shopu důvodem INVENTURY skladu. Děkujeme za pochopení Tým Nevix
Hledáte dopravní prostředek, který se vejde všude – do kufru, MHDéčka i vašeho rozpočtu? Koloběžka pro dospělé splňuje všechna kritéria. S klidem ji vyměňte za auto, ve městě se s ní snadno dostanete kamkoliv a i na výlet je jako dělaná. Navíc uděláte něco pro své zdraví i pro přírodu. Typ vybírejte podle toho, kde nejčastěji budete jezdit. Ti, kteří si potrpí na tuzemskou kvalitu, jistě ocení koloběžky Crussis.
Pokud vás koloběžkování příliš neláká, vyzkoušejte jízdu na elektrokole.
Koloběžky nejsou jenom pro děti, zajezdí si na nich i dospělí. Využijte je jako levný dopravní prostředek do práce nebo jako zpestření na výlety. A pokud si potrpíte na trochu adrenalinu, vyzkoušejte různé freestylové triky a skoky. Nevíte, podle čeho koloběžku pro dospělé vybrat? Poradíme vám, na co se zaměřit.
Konstrukce koloběžek se liší podle toho, kde s nimi budete jezdit. Každý typ má svá pro a proti.
Skládací koloběžka pro dospělé – někdy ji najdete pod označením městská. Hodí se na kratší vzdálenosti. Je lehká a skladná, což oceníte zejména při přepravě v MHD. Konstrukce ale není tak odolná a má spíše menší nosnost.
Elektrická koloběžka pro dospělé – elektrokoloběžky mají dojezd do 50 km a jezdí úplně samy. Jsou rychlé a pohodlné. Na druhou stranu při případném odrážení musíte vynaložit více síly a jejich cena je vyšší.
Freestyle koloběžka pro dospělé – vyznačuje se menšími kolečky a nízkou váhou díky odlehčenému rámu. Je velmi odolná, aby zvládla všemožné triky a skoky, ale nehodí se na běžné ježdění.
Koloběžka s nafukovacími koly – je ideální do terénu. Větší nafukovací kola si hravě poradí s nerovnostmi, polňačkou i lesními cestami. Často se setkáte s větším předním kolem, které zajišťuje lepší ovladatelnost. Mezi nevýhody patří větší rozměry a vyšší váha.
Nehledě na typ vybírejte koloběžku podle následujících parametrů. Hlavně si pohlídejte nosnost, aby vás koloběžka bez problémů uvezla. Nepodceňte ani velikost nášlapu a jeho výšku. Platí, že čím větší máte chodidlo, tím větší nášlap potřebujete. Záleží také na výšce řídítek. Pokud budou příliš nízko, nebo naopak vysoko bude se vám koloběžka hůř ovládat a budete mít špatný postoj.
Pro jízdu na koloběžce platí stejná pravidla jako v cyklistice, z právního hlediska se totiž na koloběžku nahlíží jako na jízdní kolo. Koloběžkaři mladší 18 let musí mít nasazenou helmu. Dovoleno je jezdit na městských a okresních silnicích.
Před každou jízdou byste měli zkontrolovat šrouby, upínací páčky i pružinové mechanismy. Prohlédněte také kolečka a ložiska. Z mechanických částí odstraňte hrubé nečistoty. Po sezóně koloběžku uložte na suché a tmavé místo (slunce by mohlo poškodit kolečka).