Jak vybrat silniční kolo

Vybíráte silniční kolo a nejste si jisti, které je vhodné pro vaše účely? Nevíte, který typ rámu na kolo nebo jakou velikost zvolit? Hezky na jednom místě vám shrneme několik podstatných informací, díky kterým budete více v obraze. Pak už si stačí jen vybrat.
Ještě před tím, než si vůbec budete prohlížet nabídku silničních kol, byste si měli odpovědět na dvě důležité otázky. Jako často budu na kole jezdit? Po jakém terénu plánuji jezdit?
Je vhodné podotknout, že silniční kola vyrábí mnoho výrobců, mezi kvalitní patří například silniční kola Scott, Specialized, Felt a další.

Rozdělení silničních kol

Rekreační kolo – je vhodné pro jezdce, kteří sedají na kolo jen občas a příležitostně. Když mají volný čas a považují to za relax. Kola pro takové jezdce mohou být těžší, mají většinou hlinikový rám a posed je na něm velmi pohodlný a vzpřímenější.

Lapierre Audacio 100 TP 2016
Lapierre Audacio 100 TP 2016


Sportovní kolo – vhodné pro sportovce, kteří pravidelně jezdí, jde jim o výkon a občas i závodí. Takové kolo je již pro závody vhodné, ale zároveň nabízí i značné pohodlí. Rámy bývají z hliníku, ale také často i z karbonu. Vybraná kola jsou opatřena elastomerovými vložkami i dalšími komponenty, které tlumí vibrace při jízdě na silnici s horším povrchem.

 

Ghost Nivolet Tour DISC LC 3 2016

Ghost Nivolet Tour DISC LC 3 2016


Závodní kolo – jezdec požaduje maximální výkon, protože často a intenzivně trénuje. Kolo je velmi zatěžováno. Geometrie kola je stavěná tak, že posed je velmi položený. Rámy jsou většinou karbonové, takže velmi lehké a tuhé. Závodní kola vynikají při jízdě na hladkém asfaltu. Na horší povrchy není vhodné a jízda je v takovém případě značně nepohodlná.

Specialized Venge Elite 2016
Specialized Venge Elite 2016

Kola na cyklokros

Cyklokrosová kola v sobě skýtají nejen nízkou hmotnost, ale také odolnost, která je potřebná při jízdě na polních a lesních cestách. Rám s vidlicí umožňuje použití širších plášťů a jsou vybaveny kotoučovými brzdami.

Scott Addict CX 10 Disc 2016
Scott Addict CX 10 Disc 2016

Speciální časovková a triatlonová kola

Takto označovaná kola jsou ty nejrychlejší na trhu, díky aerodynamickému a tuhému rámu. Důraz je kladen hlavně na výkon a aerodynamiku. Pohodlí je tak odsouváno do pozadí. Geometrie časovkových kol podléhá pravidlům Mezinárodní cyklistické unie, která výrobce v mnoha ohledech limituje. 

Specialized Shiv Pro Race X1 2016Specialized Shiv Pro Race X1 2016

Správná velikost rámu

Abyste si s tímto parametrem lépe poradili, máme pro vás tabulku, která vám nastíní, jaká přibližná velikost rámu je pro vás vhodná. Odvíjí se to hlavně od výšky jezdcovy postavy. Dalšími parametry jsou například poměr délky nohou a rukou vůči trupu. Také je vhodné si před nákupem kolo vyzkoušet. Velikost rámu se udává v centimetrech podle délky sedlové trubky.

Výška postavy v cm Velikost silničního rámů
150 - 165 49
166 - 175 52
176 - 180 54
181 - 185 56
186 - 190 58
190 - 200+ 60

V naší nabídce silničních kol naleznete dámská i pánská silniční kola mnoha značek a parametrů, a proto věříme, že si vyberete ideální kolo přímo pro vás.

Dámská silniční kola

Velmi rozvíjejícím se segmentem jsou dnes dámská silniční kola. Ženy mají totiž velmi odlišné požadavky na produkty a v rámci pohodlí i bezpečnosti se jim snažíme vyhovět. Dámská silniční kola jsou lehčí, aby je každá mohla bez problému přenášet. Geometrie kola je uzpůsobená konstrukci ženského těla, řídítka mají jinou šířku a podobně. Nejen kola, ale i další výbava, jako jsou dámské cyklistické tretry, helmy, rukavice, jsou pro ženy uzpůsobeny jejich křivkám, aby veškerá výbava poskytovala pohodlí. Zvláštní důraz je kladen na dámská sedla, která jsou specialně vyplněna tak, aby ženu při jízdě neobtěžovaly nepříjemné pocity a otlačeniny. 

Lapierre Audacio 100 Lady 2016
Lapierre Audacio 100 Lady 2016 

Pokud si s výběrem silničního kola nebudete vědět rady, rádi vám poradíme v naší kamenné prodejně v Kadani. Dáme dohromady vaše požadavky cenové rozpětí a vy si kolo můžete rovnou vyzkoušet. Rychle tak vyberem to pravé silniční kolo, se kterým si budete užívat jízdy. Když vám nebude něco jasné, při návštěvě našeho e-shopu, neváhejte nás kontaktovat.

Nevíte si rady?
+420 731 557 867
Po-Pá 9-13 a 14-17
So 9-12