Oslav s námi 16. narozeniny a nakupuj bez DPH!

Otevírací doba během Velikonoc - od 29.03. do 01.04.2024 ZAVŘENO !

Jak vybrat dětské kolo

Dětská kola a odrážedla jsou určená pro naše nejmenší cyklisty, dětská kola rozdělujeme podle průměru kol do několika základních velikostí.

Dětská odrážedla

První na řadě jsou odrážedla pro ty nejmenší děti. Šikovnější děti na odrážedlech řádí již před druhými narozeninami. Doporučujeme odrážedlo nevynechat, protože na něm vaše dítko získá základní návyky a stabilitu, která mu do budoucna pomůže rychlejšímu naučení na šlapacích kolech. Přechod na 12″ nebo 16″ kolo bude pro Vaše děti a hlavně i pro Vás snadnější, většinou odpadá zdlouhavé běhání za prckem učení stability nebo zachraňování od pádu.


Náš Tip - Zkuste hned od začátku učit děti na kole bez přídavných koleček. Většinou se rychle naučí a předejdete dlouhému odnaučování od balančních koleček. Vyzkoušeno na vlastních dětech i dětech kamarádů. Funguje to. Vhodným doplňkem k naučení je vodící tyč, která se připevňuje na sedlovku.

Rozdíly aneb na co si dát pozor při kupování dětského kola

Na trhu dnes existuje nespočet výrobců a značek, kteří vyrábějí kola v různé kvalitě. Od nejlevnějším marketových značek převážně na těžkém ocelovém Hi-ten rámu po kvalitní vychytaná hliníková lehká kola. Naše doporučení je nekupovat těžká ocelová kola, která vaše děti s velkými problémy vůbec rozjedou. Opravdu je veliký rozdíl, když váš 17 kilový prcek šlape na 14 kilovém kole nebo na lehkém 10 kilovém. Asi by vás cyklistika také moc nebavila, kdyby jste museli jezdit na 30 kg těžkém kole.

Správná velikost

Při výběru kola musíte především vybrat tu správnou velikost. Základní pravidlo je, že by mělo před sedlem na horní rámové trubce (štangle) dosáhnout na zem. Bohužel největší chybou, je koupě kola s tím, že dítě na něj nějak dosáhne nebo doroste. Ušetřené peníze se mohou vymstít například při pádu způsobeném nesnadným ovládáním kola.
Velkým problémem těchto nevhodně vybraných velikostí je i špatný a nepohodlný posed. Dítě bývá na kole natažené, nemůže dostatečně dosáhnout na pedály. Při slézání z kola kvůli vysoké štangli hrozí pád atd.. Navíc se při této jízdě dítě trápí a cyklistika ho nebaví.
Jednoduché pravidlo je, když se dítko postaví nad horní rámovou trubku rozkrokem tak by tam měla být rezerva minimálně 2 cm.
Pomocníkem může být následující tabulka. Uvedené hodnoty zde jsou pouze orientační.

 


Upozornění: děti ve stejném věku se mohou podstatně lišit tělesnými parametry.Dětská kola 12"Nejmenší dětská kola s ráfky o průměru 12 palců jsou vybavena balančními kolečky. Tato kolečka se dají jednoduše odmontovat, nebo snadno změnit úhel jejich naklopení a tím i míru podpory dítka.
Dvanáctipalcová kola mají pouze jeden převod a brzdí se zpětným záběrem pedálů tzv. torpédem. Většinou je kolo vybaveno přední ráfkovou brzdu.
Tato nejmenší kola by měla být vybavena dodatečnými ochrannými prvky, zejména chrániči konců řidítek, chráničem představce a krytem řetězu. Dětská kola 12″ budete kupovat dětem ve věku 2 - 4 roky, většinou vydrží 1 - 2 roky.

Dětská kola 12Dětská kola 14"Tento mezirozměr není výrobci masově vyráběn a i dle našeho názoru raději doporučujeme kupovat kola ve velikostech 12″, 16″, 20″ a 24″.
Dětské 14″ kolo asi budou kupovat rodiče kteří nestihli koupit dětské kolo 12″ a dítko je již na tuto velikost velké, a naopak na 16″ kole ještě nedosáhne na zem.

Dětská kola 16"Také 16 palcové kolo bývá vybaveno demontovatelnými opěrnými kolečky, která převážně využijí děti začínající s kolem v pozdějším věku, mají také jednu rychlost a brzdí se na nich torpédem nebo přední čelisťovou brzdou. Rozdíl oproti 12 palcovým kolům je v průměru ráfků, které jsou o 2 palce neboli o 5 cm větší a lehce větší rám.

 

Dětská kola 16

 

Dětská kola 20"Dětské 20″ kolo se běžně dodává s vícerychlostním otočným řazením na řídítkách (RevoShift, GripShift apod.) Dítě na těchto kolech tedy již nebrzdí protiběžnou brzdou, kola jsou standardně vybavena přední i zadní brzdou. Většinou jsou 20″ kola vybavena přední odpruženou vidlicí, která tlumí nárazy a zvyšuje pohodlí dítěte na dlouhých vyjížďkách a v terénu. U lepších modelů bývá vidlice odladěna na nížší hmotnost dětí. Odpružená vidlice není podmínkou, když neplánujete jezdit v terénu nebo nezpevněných cestách tak na kole s pevnou hliníkovou (ne ocelovou) vidlicí ušetříte cca 1 kg váhy což je u 20″ kola hodně. Kola s pevnou vidlicí jsou také levnější.

Na těchto kolech děti dojedou nesrovnatelně delší trasy než na menších strojích, terén nebo kopcovitá trať již nebude problém. To je dáno hlavně možností řadit a větším průměrem kol.



Náš Tip - U nákupu 20″ kola si dejte hlavně pozor na zpracování brzd, pedálů, krytů řetězu, napínáku atd. Brzdy by měli být hliníkové a zastoupené co nejméně plastových komponentů. U kol bez přesmykače je vhodný napínák řetězu, který drží řetěz na správném místě. U velikosti 20″ netrvejte na přítomnosti řazení, slabší dítě nemusí mít dostatek síly na otočení řazení, u přesmykače je řazení zpravidla ještě těžší.

 

Dětská kola 24"24″ kola jsou zmenšenou verzí dospělého kola s rozměrem ráfku 24 palců. Standardně bývají vybavena přehazovačkou, přesmykačem a odpruženou vidlicí. Přehazování je opět pomocí otočného nebo páčkového mechanismu na řídítkách, jsou vybavena přední a zadní pákovou nebo kotoučovou brzdou. Na 24 palcová kole děti dokáží ujet i poměrně dlouhé vzdálenosti a není pro ně problém překonávat kopce a jízda těžším terénu.

V případě dobře udělané geometrie, případně sníženého rámu, je šikovnější děti osedlají již okolo 115 cm výšky, ideální výška je potom nad 120cm. Vydrží až 3 roky.

 

Dětská kola 26"Tento rozměr kol 26" nebyl dříve v kategorii dětských, ale dospělých kol, jedná se o klasické horské kolo před rokem 2010. S příchodem 29″ a 27,5″ kol se posunula 26″ spíše do juniorských kol. Na rozdíl od dětských kol, která jsou pouze s jednou velikostí rámu, šestadvacítku si můžete koupit s libovolnou velikostí rámu podle výšky postavy. Velikosti jsou od 13″ až do 23″. Pozor u kola s průměrem ráfku nad 26″ se uvádí dva rozměry (velikost průměru kol a rámu, např. 26″ na rámu 18″). Rám se většinou měří od středu převodníku po vršek sedlové trubky (objímky).
Velikosti rámů vhodné pro juniory se pohybují mezi 13 a 15,5 palci. U dobře zpracované geometrie 13″ rámu na dvacetšestce je možné jezdit již od 130 cm výšky (odzkoušeno desítkami spokojených dětí i rodičů).

Jaké doplňky ke kolu?

 

Nejdůležitějším doplňkem je cyklistická helma, která Vaše dítě ochrání při pádu a bez které podle zákona nesmí do 18 let ani vyrazit na silnici. Vhodné jsou i cyklistické rukavice, které dobře sají pot, nekloužou v nich řídítka, navíc při pádu ochrání dlaně před odřeninami.

 

K dalším vhodným doplňkům na kolo patří odrazky, světlo, košík na lahev, brašnička a zvonek.

 

Hmotnost kola

Při nákupu jízdního kola pro děti je váha jeden z nejdůležitějších parametrů podle kterého byste měli vybírat. Lehčí kola mívají rámy a komponenty z hliníkových slitin, ale jsou samozřejmě o něco dražší. V tomto případě se vždy vyplatí investovat o trochu více, protože každý gram je u dětí znát. Vaše dítko se tolik nenadře a bude ho to bavit.

 

Následný prodej a devalvace ceny. Na tento aspekt je potřeba dát větší důraz, než by jste si asi mysleli. Je nám jasné, že nákup kola není malá investice, ale investujete je do svého potomka, který si cyklistiku buď zamiluje, nebo v případě těžkého nebo nepřiměřeně velkého kola trvale znechutí. Dle naší zkušenosti je finančně výhodnější koupě značkového kola např. Specialized, které koupíte např. za 7000 Kč a následným prodejem za dva roky utržíte 4500 Kč, než koupě základního kola za 4500 Kč a následným prodejem díky jeho horší kvalitě a značce ho prodáte za max. 1000 Kč, v prvním případě na kole proděláte méně a dítko vám bude jezdit na pěkném, lehkém, bezpečném kole. O případném servisu po dobu ježdění ani nemluvě.

 

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všeNepovolovat cookies